Kolędnicy Misyjni

http://www.dzieciom-misji.missio.org.pl/kolednicy-misyjni/projekt-roku/144-kolednicy-misyjni-2018-2019

więcej

WIZYTA DUSZPASTERSKA - KOLĘDA

Skąd się wzięła Kolęda?

W starożytnym Rzymie odwiedzano się w styczniowe kalendy (callandae), zaczynające nowy rok. Wiadomo także, że wyraz „kolęda”, który do Polski dotarł za pośrednictwem Czechów, oznaczał pierwotnie pieśń noworoczną, śpiewaną podczas odwiedzania z tej okazji wiejskich gospodarzy. Kościół zaadaptował te ludowe zwyczaje, łącząc je z błogosławieństwem domów w uroczystość Trzech Króli. A że nie dałoby się tego dnia odwiedzić wszystkich, wizyta rozłożyła się na czas poświąteczny. Polska tradycja każe z okazji Trzech Króli napisać poświęconą kredą na drzwiach domów „K+M+B” (lub „C+M+B”) i datę roczną. Litery są skrótem od łacińskiego Christus mansionem benedicat - Chrystus Mieszkanie Błogosławi. Wizyta duszpasterska to obrzęd przyjęcia Bożego błogosławieństwa, ale również spotkanie duszpasterza z parafianami. Przygotowanie do takiej wizyty powinno przebiegać w dwóch wymiarach: duchowym i zewnętrznym przygotowaniu domu.

Odwiedziny duszpasterskie mają charakter domowej liturgii. Rozpoczynają się od obrzędu błogosławieństwa rodzin ze wspólną modlitwą i ewentualnie rozważaniem Słowa Bożego. Zwyczajowo kolędę rozpoczyna śpiew kolędy, którą wraz z domownikami i ministrantami śpiewa kapłan. Witając się słowami „pokój temu domowi” życzy, aby stale był w tym domu obecny Chrystus, który przychodząc na świat przyniósł ludziom pokój. Po tym pozdrowieniu następuje modlitwa o błogosławieństwo Boże dla całej rodziny i obrzęd błogosławieństwa mieszkania z pokropieniem wszystkich obecnych wodą święconą.

Kolęda jest okazją do rozmowy z duszpasterzem na tematy duchowe ale również te dotyczące bieżących wydarzeń w parafii.  

 

Plan kolędy na najbliższy tydzień

od 21 – 24 stycznia 2019

Poniedziałek 21 I 2019 – od 15.30

 1. Ul. Wspólna - numery nieparzyste od ul. Szkolnej
 2. Ul. Wspólna - numery nieparzyste od ul. Piłsudskiego

 

Wtorek 22 I 2019 – od 15.30

 1. Ul. Wspólna - numery parzyste od ul. Szkolnej
 2. Ul. Wspólna - numery parzyste od ul. Piłsudskiego

 

Środa 23 I 2019 – od 15.30

 1. Ul. 11 Listopada 6 kl.1 i 2
 2. Ul. 11 Listopada 6 kl. 3 i 4

 

Czwartek 24 I 2019 – od 15.30

 1. Ul. 11 Listopada 6 kl. 5 i 6

 

Czwartek, piątek i sobota - zgłoszenia indywidualne.

 

więcej

NIESZPORY

WNiedzielę, o godz. 17.00 -tej, zapraszamy na Nieszpory. Nieszpory są tradycyjną, liturgiczną modlitwą, poprzez którą Kościół wielbi i oddaje cześć Bogu a jednocześnie wyprasza swoim wiernym potrzebne łaski. Od października Nieszpory będziemy śpiewali w każdą niedzielę.

więcej

Kacelaria Parafialna

Kancelaria parafialna czynna jest w następujące dni tygodnia:

 • poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek od godz. 18.45 - 19.15
 • w środę kancelaria jest nieczynna
 • w sobotę od 8.00 do 8.30.
   
 • W sprawach pilnych poza w/w godzinami.
więcej

Nowy Przełożony Generlany Oblatów Św. Józefa

Podczas kapituły generalnej Oblatów Św. Józefa we wtorek 14 sierpia zaplanowano wybór Przełożonego Generalnego i Jego Rady. Msza św. sprawowana była do Ducha Świętego i przewodniczył jej delegat papieski P. Guilermo Rico Rodriguez OFM. W homilii zaprosił nas do refleksji na temat „Et vocavit eos” … przypomniał o naszych korzeniach i włączeniu w ewangeliczne braterstwo w głoszenie Słowa Pana, który powołał nas „oni ut cum Illo” by być w Kościół świadkiem ducha Marello.

 W głosowaniu na Przełożonego Generalnego Józefitów najwięcej głosów otrzymał Polak Ks. Jan Pelczarski, który po modlitwie zaakceptował głos Kapituły. Ciepłe i długotrwałe oklaski wyrażały wdzięczność, sympatię i szacunek członków Kapituły dla nowego Przełożonego. 

Nowy generał Oblatów Św. Józefa urodził się w 1965 r. w Lipnicy Wielkiej. W 1989 r. złozył śluby wieczyste, zaś święcenia kapłańskie przyjął w 1991 r.

Wkrótce po święceniach wyjechał na misje i od 1992 pracował jako misjonarz w Nigerii (proboszcz, rektor i ekonom w stolicy kraju –  Lagos). Na krótko wrócił do Europy i w 1999 r. został prefektem kleryków i postulantów oraz socjuszem nowicjatu w Rzymie. Jednak juz w 2000 r. ponownie udał się na misje, tym razem do Boliwii, gdzie został prefektem w seminarium w La Paz i wykładowcą.

W 2002 r powrócił do Rzymu, gdzie w 2006 r. obronił doktorat z teologii duchowości. Do Boliwii powrócił ponownie w 2008 r., gdzie wkrótce został przełożonym misji (delegat generała). Pracował także jako wykładowca w seminarium  w La Paz aż do 14 sierpnia 2018r., kiedy wybrano go przełożonym generalnym Zgromadzenia Oblatów Św. Józefa, znanego także pod nazwą Józefici.

Dotychczasowy generał Ojciec Michele Piscopo wyraził wobec nowego przełożonego wolę posłuszeństwa i gotowość współpracy. Nowy Generał w pierwszych słowach podziękował za zaufanie i stwierdził : „W moim sercu są różne uczucia, ale jestem otwarty. Jestem świadomy naszych osiągnięć, ale także ograniczeń, ale liczę na wasze modlitwy i na wszystkich braci. Jestem zawsze otwarty na dialog i dziękuję za zaufanie, które wyraziliście w głosowaniu.

Dziękuję O. Michaelowi Piscopo za pracę jaką wykonał najpierw jako misjonarz w Peru, Brazylii, a następnie w Rzymie jako Radny i Przełożony Generalny. Jesteśmy wdzięczni za pokazaną pasję i podjęte inicjatywy. Dziękuję również Radnym za wykonaną pracę.

W tych dniach staramy się odkryć wolę Boga dla naszej rodziny zakonnej. Potrzebujemy dwóch rzeczy: korzeni i skrzydeł. Nasze korzenie to głębokie zjednoczenie z Chrystusem, jak żył św. Józef. Mamy pielęgnować cnoty świętego w odniesieniu do Boga, Zgromadzenia i Kościoła.

Skrzydła to nasza pasja w życiu dla Boga, entuzjazm, odwaga by robić to, co wydaje się po ludzku niemożliwe, aby być „nadzwyczajnymi” w praktykowaniu cnót, które pozwolą nam dotrzeć tam gdzie Boska Opatrzność chce, abyśmy dotarli. Postaram się, z pomocą Boga, aby prowadzić Nas od korzeni oraz odkrycia, że zawsze możemy użyć skrzydeł, by realizować swoje marzenia.

Kierując myśli do wszystkich braci Oblatów, Sióstr i świeckich, dziękuję za zaufanie, za modlitwę. Liczę na waszą modlitwę i mam nadzieję, że możemy wspólnie przejść dobrą drogą z naszą patronką Matką Boską Bolesną, św. Józefem i św. Józefem Marello ».

Następnie nowy przełożony generalny otrzymał pieczęcie Zgromadzenia, symbol władzy „Sigillum Congregationis” a także  klucze do biur generalnych. W kaplicy podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, po uroczystym odśpiewaniu Te Deum, nowy przełożony złożył wyznanie wiary i przysięgę wierności

więcej

Porzadek Mszy Świętych

 

Zmiana porządku Niedzielnych Mszy Świętych w czasie wakacji

Od 1 lipca 2018 r. włącznie, przez cały okres wakacji, porządek Mszy Świętych w niedzielę jest następujący: 700 , 900, 1100 i 1800. W lipcu i sierpniu nie ma więc Mszy świętej o godz. 12.30.

 

Dni powszednie bez zmian: 7:00  i 18:00

Adoracja Najświętszego Sakramentu w każdy czwartek od 17:00 – 18:00

więcej

Caritas Polska Rodzina Rodzinie


Rodzina Rodzinie - Akcja Caritas Polska

 

RODZINA RODZINIE – Serwis spersonalizowanej pomocy dla ofiar konfliktu syryjskiego www.rodzinarodzinie.caritas.pl

Od półtora roku nasza parafia wspiera syryjskie rodziny poprzez stałe, comiesięczne wpłaty w wysokości 510 zł dla każdej rodziny. Do tej pory taką pomocą otoczyliśmy 7 rodzin. Odpowiadając na apel Caritas Polska postanowiliśmy kontynuować naszą pomoc przez najbliższe 6 miesięcy – do grudnia 2018. Wszystkich, którzy pragną włączyć się do tego dzieła miłosierdzia prosimy o zgłaszanie się do zakrystii. Szczegółowe informacje o akcji Rodzina Rodzinie znajdują się na stronie: www.rodzinarodzinie.caritas.pl

 

więcej

Ochrona Danych Osobowych

W związku z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych, które weszło w życie z dniem 25 maja 2018 roku informujemy, że przetwarzanie danych osobowych w ramach i zgodnie z działaniem Kościoła katolickiego i jego struktur – jakie prowadzi nasza parafia – opiera się na Kodeksie Prawa Kanonicznego, Dekrecie ogólnym Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim oraz prawie partykularnym Diecezji Sosnowieckiej.

więcej

Adoracja

Adoracja Najświętszego Sakramentu

W najbliższy czwartek Adoracja Najświętszego Sakramentu o godz. 17.00 - tej.

 

 

więcej