ADWENTOWY DZIEŃ SKUPIENIA – 8 GRUDNIA 2024R.

 

700 – Msza Święta z nauką ogólną

900 – Msza Święta z nauką ogólną

1100 – Msza Święta z nauką dla dzieci

1200 – Godzina Łaski

1300 – Msza Święta z nauką ogólną

1715 – Konferencja

1800 – Msza Święta z nauką ogólną

Spowiedź - przed każdą Mszą Świętą oraz od godz. 1700 - 1900

więcej

 

 

 

 

 

 

 

 

W dzisiejszą niedzielę - 10 listopada 2024. - przypada Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. 

 

 

Przed kościołami w Polsce zbieramy ofiary do puszek na Fundację: Kościół w Potrzebie

 

Konferencja Episkopatu Polski w 2008 roku podjęła decyzję, aby każda druga niedziela listopada była w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

 

Hasłem tegorocznego Dnia Solidarności jest wezwanie: S.O.S dla Ziemi Świętej.

 

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest apelem do sumień, by nie zapominać o tych, którzy cierpią i są prześladowani z powodu wiary w Jezusa Chrystusa. To często zapomniani przez świat ludzie, którzy są naszymi braćmi i siostrami.  

więcej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODSUMOWANIE NABOŻEŃSTWA RÓŻAŃCOWEGO

 

Zakończyliśmy miesiąc Różańca Świętego. Dzieci, które uczestniczyły w Różańcu prosimy, aby do soboty 16 listopada włącznie przyniosły podpisane plansze różańcowe z naklejonymi obrazkami.

 

W niedzielę 17 listopada na Mszy Świętej o godz. 1100 podsumujemy tegoroczne uczestnictwo w Różańcu. Wyłonimy także zwycięzcę konkursu: Namaluj lub narysuj jedną z tajemnic Różańca Świętego.

Z tego też względu zapraszamy wszystkich parafian do głosowania w celu wyłonienia zwycięzcy Różańcowego konkursu. Ostatnim dniem głosowania jest niedziela 10 listopada br. 

Regulamin głosowania jest następujący:

  • do urny wrzucamy kartkę z numerem pracy, na którą oddajemy swój głos.
  • Każdy może oddać tylko jeden głos.
  • Na swoją pracę nie może oddawać głosu autor i jego rodzina.
więcej

 

PARAFIA ŚW. JANA CHRZCICIELA W BĘDZINIE

PORZĄDEK NABOŻEŃSTW W DNIU 1 LISTOPADA 2024 R.

NA CMENTARZU KOMUNALNYM W BĘDZINIE

 

13.30 – Początek procesji na Cmentarzu Komunalnym, podczas której modlić się będziemy za naszych zmarłych polecanych w wypominkach jednorazowych. Procesja rozpoczyna się przed kaplicą cmentarną.

14.30 Msza Święta w Kaplicy Cmentarnej za zmarłych polecanych w wypominkach jednorazowych.

Odpust Zupełny: W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych możemy zyskać odpust zupełny. Wierni, którzy nabożnie odwiedzą cmentarz i pomodlą się za zmarłych, mogą zyskać odpust zupełny dla dusz cierpiących w czyśćcu. Taki odpust można zyskać raz jeden każdego dnia od 1 – 8 Listopada, pod zwykłymi warunkami. Również te osoby, które nie mają możliwości odwiedzenia cmentarza mogą uzyskać odpust zupełny w Dzień Zaduszny przez nawiedzenie Kościoła lub Kaplicy, w celu przyjścia z pomocą duszom zmarłych i odmówią tam Ojcze Nasz i Wierzę w Boga. Odpust ten można zyskać od południa 1 listopada aż do północy z 2/3 listopada. 

więcej

 

 

ODPUST ZUPEŁNY W UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH ORAZ W OKTAWIE UROCZYSTOŚCI OD 1 DO 8 LISTOPADA ORAZ W DZIEŃ ZADUSZNY – 2 LISTOPADA

 

 

 

 

W dniach od 1-8 listopada wierni, którzy nabożnie odwiedzą cmentarz i pomodlą się za zamarłych, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami i ofiarować go za zmarłych.

 

Odpust zupełny można zyskać dla jednej duszy w czyśćcu cierpiącej, jeden raz na dzień.

 

Wierni, którzy odwiedzą kościół lub kaplicę w celu przyjścia z pomocą duszom zmarłych i odmówią tam Ojcze nasz i Wierzę w Boga, w Dzień Zaduszny mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: Spowiedź, Komunia św., modlitwa w intencji Ojca Świętego oraz brak przywiązania do jakiegokolwiek, nawet lekkiego grzechu.

 

Odpust ten można zyskać od południa dnia poprzedniego, aż do północy z 2 na 3 listopada. Jeśli zabraknie któregoś z wymaganych warunków, wówczas odpust będzie cząstkowy.

 

Ponieważ nie jesteśmy pewni posiadania odpowiednich dyspozycji, dlatego można więcej razy wypełniać warunki zyskania odpustu zupełnego.

 

więcej

 

 

 

Październik miesiącem Różańca Świętego.

 

 

 

W najbliższy wtorek rozpoczniemy październik – miesiąc Różańca Świętego.

Od wtorku włącznie - codziennie - o godz. 1715 zapraszamy na Nabożeństwo Różańcowe.

 

Wierni, którzy odmawiają wspólnie różaniec w kościele, w domu lub w pobożnym stowarzyszeniu, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Należy jednak pięć dziesiątek odmówić w sposób ciągły i z modlitwą połączyć pobożne rozważanie tajemnic.

 

Dzieci pierwszokomunijne uczestniczą w Nabożeństwie Różańcowym przynajmniej trzy razy w tygodniu. Wszystkie dzieci po pierwszym Różańcu otrzymają planszę a po każdym następnym naklejki.

 

Podobnie jak w roku ubiegłym zapraszamy wszystkie dzieci do wzięcia udziału w konkursie: NAMALUJ LUB NARYSUJ JEDNĄ Z TAJEMNIC RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO. Prace - najlepiej w formacie A4 – zostaną wywieszone w kościele a pod koniec października odbędzie się głosowanie na najbardziej oryginalną pracę. Prace można już przynosić od niedzieli 5 października.  

więcej

 

 

 

 

 

 

 

 

Wznawiamy w naszej parafii spotkania Kręgu Biblijnego.

Wszystkich, którzy pragną wspólnie rozważać Słowo Boże i dzielić się Nim we wspólnocie, zapraszamy na  spotkanie – w najbliższą niedzielę (10 listopada 2024r.) o godz. 1500 na plebanii.

Spotkanie rozpoczyna się od rozważania fragmentu Pisma Świętego przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy zakonnej – po czym następuje dzielenie się w grupie.  

więcej

 

 

 

 

 

 

 

 

Po wakacjach rozpoczyna swoją aktywność Parafialna Scholka, która będzie prowadzona przez Siostrę Kamilę i Panią Roksanę. Dzieci na scholkę zapraszamy w każdą niedzielę o godz. 1000 do Świetlicy Parafialnej.  

więcej

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy dzieci na spotkania Wspólnoty Dzieci Maryi, które odbywają się w każdą sobotę od godz. 1000 – 1100. Wspólnotę Dzieci Maryi prowadzi S. Michalina. 

więcej

 

 

Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN

Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

 

 

 

 

 

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce obecni na konferencji pod kierownictwem Księdza Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.

Dyrektorzy podkreślają, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Konieczne jest zawsze wypracowanie porozumienia strony rządowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu. Jedynie na drodze dialogu i współpracy można właściwie troszczyć się o rozwój młodych pokoleń Polek i Polaków.

1. Formą nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii jest wprowadzana przez Ministerstwo możliwość zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauczanie religii w grupach większych niż w przypadku innych lekcji ma charakter dyskryminacji i nie jest podyktowane dobrem ucznia. Ministerstwo planuje łączenie klas w grupy także bez uwzględniania wieku dzieci. Sytuacja, w której uczniowie z klas IV szkoły podstawowej znajdą się na jednej lekcji z uczniami klas VIII jest sprzeczna z wszelkimi zasadami psychologicznymi, pedagogicznymi i dydaktycznymi. Narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji.

2. Ministerstwo, pomimo licznych głosów sprzeciwu, bez żadnego porozumienia z Kościołem, podjęło decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen. W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów.

3. Zapowiadane przez Ministerstwo umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć jest formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących. Jest to krzywdzące wobec uczniów i ich rodziców. Godzi również w podstawowe prawa nauczycieli religii, określone m.in. w Karcie Nauczyciela.

4. Dyrektorzy wyrażają sprzeciw wobec planów zmniejszenia ilości lekcji religii do jednej tygodniowo. Nauczyciele religii aktywnie uczestniczą w realizacji szkolnych programów profilaktycznowychowawczych na wszystkich płaszczyznach w społeczności szkolnej. Uczą miłości bliźniego, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, dialogu, tolerancji, szacunku, kształtują postawy społeczne. Kształtują postawy proekologiczne, społeczne, dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego. Troska nauczycieli religii o rozwój emocjonalny, społeczny i duchowy przekłada się na kondycję psychofizyczną uczniów.

Organizacja lekcji religii w przestrzeni szkolnej jest wypełnieniem konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 53, ust. 3 Konstytucji). Jest też dla rodziców ułatwieniem, gdyż często zapracowani, z wielką trudnością doprowadzaliby dzieci na zajęcia przy parafii.

Wprowadzanie zmian w organizacji lekcji religii w szkole odbywa się do tej pory bez wymaganego przez prawo porozumienia Ministerstwa ze stroną kościelną. Państwo demokratyczne powinno respektować prawa wszystkich obywateli – zarówno wierzących, jak i niewierzących.

Osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole. Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: kancelaria@men.gov.pl.

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych Stegna, 23 maja 2024 r

więcej